Uganda’da okula saldırı: 41 ölü

Uganda-Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) hududundaki Uganda’nın Mpondwe bölgesindeki bir okula Demokratik İttifak Güçleri (ADF) isimli isyancı küme, silahlı taarruz düzenledi ve okulun yatakhanesini ateşe verdi.

Mpondwe-Lhubiriha hudut bölgesinin yöneticisi Selevest Mapoze, okuldan 41 cesedin çıkarıldığını ve bunlardan 38’inin öğrenci olduğunu lisana getirdi.

Öğrencilerin yanarak, vurularak ya da bıçaklanarak hayatını yitirdiğini söyleyen Mapoze, vurularak öldürülen öteki 3 şahıstan birinin güvenlik vazifelisi, 2’sinin de mahallî topluluğun üyeleri olduğunu belirtti.

Uganda ordusu hudutta çok sayıda kişiyi de kaçıran saldırganların peşine düştü.

Uganda ve KDC’de 1990’ların sonlarından itibaren faaliyet göstermeye başlayan ADF’nin taarruzlarında 2014’ten bu yana binlerce sivil öldü, yüz binlerce kişi yerinden oldu.

TÜRKİYE’DEN TAZİYE MESAJI

Dışişleri Bakanlığı, Uganda’nın Mpondwe şehrinde bir okula düzenlenen terör akınıyla ilgili taziye iletisi yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Uganda’nın Mpondwe şehrinde yaşanan ve bir okulu amaç alan terör saldırısını lanetliyoruz. Atakta birçok öğrencinin hayatını kaybetmesinden dolayı büyük hüzün duyuyor, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Terörizmin tüm tıp ve tezahürlerine karşı kararlı formda gayret eden ülkemiz bu güç gününde Uganda hükümetiyle ve halkıyla dayanışma içindedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir