TÜGİAD yıl sonunda dolar kurunu 40 lira öngördü

BURSA (İGFA) – Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi, TÜGİAD Başekonomisti Doç. Dr. Mehmet Levent Yılmaz ve TÜGİAD Siyaset Danışmanı ve Gazeteci Metehan Demir’in konuşmacı olarak katıldığı bir aktiflik düzenledi. Ekonomik ve global siyasi gelişmelerin konuşulduğu program büyük ilgi gördü.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Selim Baykal, yılın birinci ana etkinliğinde siz bedelli üyelerimizle birlikte olmaktan ötürü çok memnun olduklarını tabir etti. Büyük umutlarla girdikleri 2024 yılında, ekonomik ve jeopolitik olarak belirsizliklerin sürdüğünü belirten Baykal, “Dünyadaki gelişmeleri takip edip, anlamaya çalışırken, bilgi kirliliğinin de çok fazla olduğu bir yıl geçiriyoruz. Bilhassa toplumsal medyada yaşanan dezenformasyonla ile bilginin kaynağının ne kadar değerli olduğunu çok daha güzel anladık. Bugün ortamızda kıymetli konuklarımız var. Onlardan bilginin kaynağının ve doğruluğunun nasıl ölçüleceğini öğrenmek istedik. Böylesine hoş bir aktifliğe katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YILMAZ, “YIL SONUNDA DOLAR KURUNU 39-40 LİRA ORTASI BEKLİYORUZ”

TÜGİAD Başekonomisti Doç. Dr. Mehmet Levent Yılmaz, iktisat idaresine dair değerli bilgiler verdiği konuşmasında enflasyon ve döviz kuru ile ilgili kestirimlerini açıkladı.

Yerel seçimlerden sonra iktisatta sıkılaştırma siyasetlerinin artacağını tabir eden Yılmaz, “Devletin birinci hedefi; enflasyonu düşürmek. Bunun için de değerli adımlar atılıyor, seçimden sonra yeni atakların de geleceğini görüyoruz. Bilhassa iç piyasadaki enflasyon kaynaklı talebin düşürülmesi ismine sıkı önlemler uygulanacak. Baz tesiri ile bir arada Haziran ayı itibariyle enflasyonda bir düşüş bekliyoruz. Fakat bunun gerçekleşmesi için hayatın olağan akışında devam etmesi gerekir. Dolar kuru hakkında da varsayımlarını açıklayan Yılmaz, “Her şeyin olağan gitmesi durumunda yıl sonunda doların 39 ile 40 lira olmasını bekliyoruz. Seçimden sonra dolar süratli bir halde fırlayacak algısı var. Biz bu türlü bir durum beklemiyoruz. Zira hükümet enflasyonu düşürmeye çalışıyor. Doların artması enflasyonu tetikliyor. Dolar kuruna karşı Merkez Bankası tarafından alınan tedbirler seçim sonrasında da birebir kararlılıkla devam edecektir.” dedi.

DEMİR, “UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI UZUN YILLAR SÜRECEKTİR”

TÜGİAD Siyaset Danışmanı ve Gazeteci Metehan Demir de iç ve dış siyasete dair değerli açıklamalarda bulundu. Lokal seçimlerin sonuçlarını şu an için ön görmenin sıkıntı olduğunu söz eden Demir, Mart ayı ile bir arada seçmen davranışlarının aşikâr oranda aşikâr olacağını tabir etti. Dış siyasette kıymetli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyaretinin siyasi ve ekonomik olarak çok kıymetli ve olumlu sonuçlar doğuracağını tabir etti. Dünyanın birçok yerinde başlayan savaşların uzun yıllar daha süreceğini söz eden Demir, “Bugüne kadar dünyanın her yerinde başlayan tüm savaşlar devam ediyor. Irak, Suriye, Libya, Somali vb. ülkelerde hala savaşın tesirlerini görüyoruz. Ukrayna-Rusya savaşı da uzun yıllar sürecektir. Dış siyasette ve iktisatta bunu bilmemiz, buna nazaran hareket etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir