Son dakika… Komşu haftalardır bekliyordu: Erdoğan Miçotakis ile bir araya geldi

Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Doruğu, ikinci gününde devam ediyor. NATO önderleri, tepe çerçevesinde Kuzey Atlantik Kurulu Toplantısı’nın ikinci oturumuna katıldı.

Zirve kapsamında dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve ABD Başkanı Joe Biden ile bir ortaya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün birinci olarak  İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir görüşme gerçekleştirdi.

ERDOĞAN-MİÇOTAKİS GÖRÜŞMESİ

Erdoğan Sanchez görüşmesi sonrası Hollanda Başbakanı Rutte’nin akabinde Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir ortaya geldi.

YUNANİSTAN HAFTALARDIR BUNU KONUŞUYOR: YENİ BAŞLANGIÇ UMUDU

İki başkanın yapacağı görüşme haftalardır Yunan medyasının en kıymetli gündem başlıklarından biriydi. 

Türkiye’nin yaşadığı sarsıntı felaketi ve Atina’da meydana gelen tren faciası sonrası atılan karşılıklı adımlar ile yumuşayan ikili ilgilerin bu görüşme ile ‘yeni bir başlangıca’ dönüşmesi bekleniyor.

Erdoğan ve Miçotakis’in yaklaşık bir buçuk yıl sonra bugün birebir masaya oturduğuna dikkat çeken Yunan medyası bugün tekrar Yunan-Türkiye bağlarının yine başlama fırsatını ele aldı.

In.gr haber sitesi iki önderin görüşmedeki önceliğinin ‘müzakerelerin iplerini tekrar eline almak’ olacağını öne sürdü ve Yunan diplomatik kaynaklarının iki taraf ortasında inancın tekrar inşa edilmesi gerektiğinden bahsettiğini vurguladı. 

Protothema da iki başkanın müspet bir gündemle toplandığını ve masadan makûs bir sonuç çıkmasının beklenmediğini yazdı.

MİÇOTAKİS’TEN SICAK MESAJ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de Erdoğan ile yapacağı görüşme öncesi sıcak bir bildiri gönderdi ve bu görüşmenin ‘bir başlangıç’ olabileceğini vurguladı ve “İki ülkedeki seçimlerin akabinde birinci buluşmamız olacak. Her ikimizin de güçlü halk dayanağıyla Türkiye-Yunanistan alakalarının yine başlaması için birinci adımı atabileceğimize inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir