Osmaniye Belediyesi’nde en düşük personel maaşı 10 bin 300 lira oldu

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Belediye İmar Anonim Şirketi bünyesinde çalışan 602 işçisi kapsayan rekor bir artırıma imza attı. Osmaniye Belediyesi, Hizmet İş ve Öz İnanç Sendikaları ortasında varılan mutabakat sonucu imza altına alınan toplu iş mukavelesine nazaran yaklaşık yüzde 100 yapılan artırımla en düşük işçi maaşı 10 bin 300 lira oldu. Toplu iş kontratında nazaran daha evvel olmayan tediye, 6772 sayılı kanun çerçevesinde 52 gün olarak ve ayrıyeten yılda iki kere verilen 10+10 günlük ikramiye yükseltilerek 25+25+5 olarak belirlendi. Birebir biçimde daha evvel olmayan kıdem artırımı 2018 yılı itibariyle geriye dönük olarak kontrat dahiline alınırken belediye çalışanlarının maaşlarıyla birlikte hesaplarına yatan çocuk parası, yakacak yardımı üzere kalemlerin yanı sıra günlük yemek parası brüt 75 TL olarak açıklandı. Ayrıyeten yevmiye 300 TL olarak belirlenen taban fiyata her yıl yüzde 30 oranında artırım eklenerek emekçi maaşlarına yansıtılacak. 

Tüm toplumsal hak fiyatlarına toplu iş kontratı çerçevesinde yıllık fiyat artışları fiyatında artış yapılacak ve minimum fiyata gelen artırımlar baz alındığında işçi maaşlarının minimum fiyatın altında kalması halinde taban fiyatın brüt ölçüsüne yüzde 15 daha eklenerek işçi maaşının taban fiyat altında kalmaması sağlanacak.
Kasım ayı maaşını yeni mukaveleye nazaran 25 günlük ikramiye ile birlikte artırımlı olarak hesaplara yatırılacağı müjdesini veren Belediye Başkanı Kadir Kara, “İmzaladığımız toplu iş kontratının mesai arkadaşlarım, değerli aileleri, belediyemiz ve Osmaniye’miz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Değerli arkadaşlarım, bugünlere geldiysek sizler sayesinde geldik. Bunu asla unutacak birisi değilim. Belediye işçisi benim yüreğimde sakladığım özel bir değerimdir. Misyona geldiğimiz birinci gün kelam vermiştik. Çalışanımızın hakkını ödemeden hiçbir iş yapmam diye. Bugünde bu sözümdeyim sonuna kadar da bu sözümdeyim. Toplu iş kontratımızın hepinize güzel olması diliyor, en kalbi sevgilerimi sunuyorum. Kim ne derse desin sizler benim kalbimdesiniz ve evlatlarımsınız” dedi. 

Hizmet İş Sendikası Genel Lider Yardımcısı Celal Yıldız ise, “Mutlulukla özlediğimiz bir tabloyu Osmaniye Belediyesi’nde birlikte yaşıyoruz. Bütün samimiyetimle söylüyorum en süratli, en kolay, en hoş toplu mukavele mutabakatına şahit oldum. Bu sebeple belediye liderimize çok teşekkür ediyorum. Belediye liderimizi takdir ediyorum. Çalışanlarımız için çok hoş bir mukavele imzalandı. Toplu mukavelenin imzalanmasında emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, özellikle sayın başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İmza törenine Belediye Başkanı Kadir Kara’nın yanı sıra Hizmet İş Sendikası Genel Lider Yardımcısı Celal Yıldız, Öz-Güven Sen Genel Lider Yardımcısı Mehmet Ali Sipahi, Hizmet-iş Osmaniye Şube Başkanı Kadir Çenet, Hak-iş Osmaniye Vilayet Lideri Mustafa Kemal Taş, İMAR A.Ş. yöneticileri, Belediye Lider Yardımcıları ile belediye işçisi katıldı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir