İhracat 12’den vurdu

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ekim ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 3 artışla 21.3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak – ekim periyodu ihracatımız ise yüzde 15 artışla 209.5 milyar dolara yükselmiştir” dedi.

Bakan Muş, İstanbul’da ekim ayı dış ticaret datalarını açıkladı. Global iktisattaki sakinliğe ve güç krizine vurgu yapan Bakan Mehmet Muş, şu bilgileri paylaştı:

“İhracatımız geçtiğimiz yıl yakaladığı ivmeyi bu yılın birinci 10 ayında da devam ettirmiş ve her ay olduğu üzere en yüksek aylık ihracat bedeline ulaşmıştır. Ekim ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 3 artışla 21.3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak – ekim devri ihracatımız ise yüzde 15 artışla 209.5 milyar dolara yükselmiştir.”

İthalat 29.3 milyar $

Enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan sert artışın tesiri ile ithalatın ekim ayında 29.3 milyar dolar olduğunu belirten Muş, bu sayının yüzde 26’sının güç ithalatı kaynaklı olduğunu açıkladı. Muş şöyle devam etti:

“Benzer halde ocak – ekim devrindeki ithalat artışımızın yüzde 51’i güç ithalatından kaynaklanmıştır. Bu devirde, güç hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 89 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, son periyotta altın ithalatındaki yükseliş de ithalatımızda yaşanan artışta tesirli olmuştur. Kelam konusu artış ocak – ekim periyodunda de devam etmiş olup, toplam altın ithalatı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 198 artarak 15.2 milyar dolara yükselmiştir. Öte yandan, paritenin dış ticaret sayılarımız üzerindeki olumsuz tesirleri de devam etmektedir. Bu yılın birinci on ayında parite kaynaklı dış ticaret açığımız 2.8 milyar dolar daha fazla olmuştur.”

Otomotiv birinci sırada

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, küresel ekonomilerdeki daralma sinyallerine karşın ihracatın ekim ayında da başarılı bir performans sergilediğini söyledi. Gültepe, şöyle devam etti:

“Tüm vakitlerin en yüksek ekim ayı ihracatını gerçekleştirmiş olduk. İhracatımız 10 ayda 209 milyar doları, 12 ayda ise 253 milyar doları aştı. 10 aylık ihracatta geçen yıla nazaran yüzde 15.4 artıdayız. Son 12 ayın tamamında aylık ihracat rekorları kırdık. Ekimde birinci 5 kesimimiz 2.7 milyar dolarla otomotiv, 2.6 milyar dolarla kimya, 1.7 milyar dolarla hazır giysi, 1.4 milyar dolarla çelik ve 1.3 milyar dolarla elektrik – elektronik halinde sıralandı.”

Gültepe, en fazla ihracat yapılan birinci üç ülkenin Almanya, Irak ve ABD olduğunu belirterek ortalama kilogram ünite ihracat kıymetinin geçen yılın ekim ayına nazaran yüzde 18.7 artışla 1.64 dolara yükseldiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir