Filistin’deki mülteci kampında Bizans mozaiği keşfedildi

Filistinli çiftçi, toprağına yeni ağaçlar dikmesinin akabinde baht yapıtı rengarenk kuşları ve öbür hayvanları gösteren bir Bizans döşeme mozaiği keşfetti.

Salman al-Nabahin, İsrail hududundan yaklaşık 12 km uzaklıktaki Bureij mülteci kampında, zeytin bahçesinde çalıştığı sırada MS 5-7 yüzyıla ilişkin olduğu düşünülen mozaik döşemeyi gün yüzüne çıkardı.

Bazı ağaçların neden düzgün bir halde kök salmadığını anlamaya çalışan Nabahin, hafriyat yaptığı sırada sert bir cisim ile karşılaştı.

Nabahin, karşılatığı cisim hakkında “İnternette araştırdım. Bizans periyoduna ilişkin olduğunu öğrendim. Hazine olarak görüyorum lakin bir hazineden daha bedelli. Ferdî değil her Filisitinliye ait” dedi.

Filistin Turizm ve Antika Bakanlığı, mozaiğin Bizans dönemindeki hayvanları ve toplumsal ömrün öteki özelliklerini betimleyen birkaç panel içerdiğini söyledi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Arkeolojik keşif hala erken kademelerinde. Bizde mozaiğe ilişkin sır ve medeniyet bedellerini açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

Bakanlık ayrıyeten, “Ulusal araştırma grupları, Kudüs Fransız İncil ve Arkeoloji Okulu’ndan memleketler arası uzmanlar ve bilim adamları ile ortaklaşa çalışıyor” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir