Erdoğan: Kılıçdaroğlu’nu kimse kimliği üzerinden bir ithama maruz bırakmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da Akyazı Recep Tayyip Erdoğan Spor Kompleksi Açılış Töreni’nde konuştu. Muhalefeti amaç alan Erdoğan, “Bay bay Kemal’in bu çeşit vaatleri var mı? Londra’daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle oldu:

5 YIL İÇİNDE İSTANBUL’DAKİ RİSKLİ YAPILARIN TÜMÜNÜ YENİLEMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ: Milletimizin Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramını kutluyorum. Sakarya’nın insanı Sait Faik, ‘Bir insanı sevmekle başlar her şey’ diyor. Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Bu yıl Ramazan ayını ve bayramı 6 Şubat’taki zelzeleler nedeniyle buruk karşıladık. Zelzele bölgesindeki vatandaşlarımızı asla yalnız bırakmadık. Dün de oradaydık. Birileri turist olarak gidiyor lakin biz iş yapmaya gidiyoruz. 1999 yılındaki zelzelenin acı anıları da yüreklerimizde hâlâ tazedir. Türkiye bugün 1999’a nazaran her bakımdan fersah fersah ileride bir ülke olarak 6 Şubat zelzelelerinin yaralarını daha süratli sarıyor. Beklenen bir zelzelede, en büyük tehditle karşı karşıya olan İstanbul’dan başlayarak tarihi bir dönüşüm kampanyası başlatıyoruz. İstanbul’da riskli konutunu dönüştürmek isteyen vatandaşlarımıza, dönüşüm bedelinin yarısını hibe olarak veriyor, kalan yarısına da çok uygun kaidelerde borçlanma imkanı getiriyoruz. İnşallah her yıl 300 bin konutu bu formda dönüştürerek, 5 yıl içinde İstanbul’daki riskli yapıların tümünü yenilemeyi hedefliyoruz. Ülkemizin tamamındaki riskli yapıları dönüştürecek çalışmaları da elbette ihmal etmiyoruz. Huzur olmadan, emniyet olmadan, istikrar olmadan, yatırım olmadan, üretim olmadan, kalkınma olmadan geleceğimize nasıl inançla bakabiliriz? Bizim milletimize en büyük vaadimiz işte budur.

SELO’YU ÇIKARACAKMIŞ: Bay bay Kemal’in bu çeşit vaatleri var mı? Hak getire. Bol bol palavra. Londra’daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş yahut getirmiş. Eroin, esrar kaçakçılarının paralarını buraya getirecekmiş. Düşünebiliyor musunuz? Bay bay Kemal’in işi ya Kandil’deki teröristlerle, bu teröristlerin parlamentodaki uzantılarıyla. Sormak lazım bu CHP’li kardeşlerime, yahu bu adamın parlamento odasında niye PKK’nın uzantılarıyla görüşüyor? Niye genel merkezinde görüşemiyor? Sanki o kapalı kapılar ardında ne görüştü, ne yaptı? Açıkla. Açıklayamaz. Ne diyorlar? Diyarbakır’da 51 vatandaşımızın vefatına neden olan Selo’yu çıkaracakmış. Ne diyor? Teröristbaşı Öcalan’ı çıkaracakmış. Bu ülke, terör devleti değildir. Türkiye asla bu terör örgütlerinin oyuncağı değildir. Pekala, bay bay Kemal bunları söylerken bayan Meral ne söylüyor? Ters bir sözü var mı? ‘Ya ne diyorsun sen ortak?’ diyor mu? Bu 7’li masa yeterlice dağıttı. Artık, bu 7’li masayı benim Sakaryalı kardeşlerim Akyazılı kardeşlerim inanıyorum 14 Mayıs’ta da siz dağıtacaksınız.

BU BEŞERLER DURUP DURURKEN ORAYA GELMEDİ: Son 1 hafta, 10 günde TCG Anadolu uçak gemimizi nereye uğurlayacağız, biliyor musunuz? İzmir’e. Şöyle 1 hafta-10 gün de İzmir’de kalmasında yarar var. Ne manaya geliyor, herhalde anladınız değil mi? Fazla teferruatına girmeyeyim. İnşallah oradan farklı iletiler vereceğiz TCG Anadolu’yla. TCG Anadolu’ya ‘maket gemi’ diyen bu 7’li masanın mensuplarına en hoş karşılığı şu ana kadar bu gemimizi ziyaret eden 70 bin-80 bin kişi verdi. Bu beşerler durup dururken oraya gelmedi. Saatlerce kuyrukta beklediler. Neden? Bu mükemmel yapıtı görmek için. Bu natürel bunları rahatsız edecek. Artık bugün, burayı bir tarih özdeşi haline getirdik. Ne yapacağız? Arifiye’de bugün Altay tankımızı Silahlı Kuvvetlerimize teslim edeceğiz. Allah’a hamdolsun sonunda onu da yaptık. Bugüne kadar ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma altyapısı üzerinde Türkiye Yüzyılı’nı inşa etme kelamıyla bir defa daha karşınızdayız.

EV BAYANLARIMIZIN EMEKLİLİĞİNE PRİMLERİN ÜÇTE BİRİNİ ÖDEYEREK TAKVİYE VERECEĞİZ: Türkiye’nin zenginliklerini, milletimizin her bir ferdinin günlük hayatına yansıtma kararlılığımızın bir başka değerli işareti olarak artık ne kuruyoruz biliyor musunuz? Anneler, gençler; Aile ve Gençlik Bankasını kuruyoruz. Bu ne demek? ‘Kaynağını nereden bulacaksınız?’ diyenlere yanıt. Bay bay Kemal tefecilerden buluyor, eroinmanlardan buluyor, esrarkeşlerden buluyor. Biz kaynağını Karadeniz gazı üzere ülkemizin doğal zenginliklerinden alacak bu bankayla ne mi yapacağız? Aile kurumunu güçlendirecek pek çok çalışmanın finansmanını buradan temin edeceğiz. Norveç kendi doğal gazının, petrolünün muhakkak bir oranını yüzde 25 üzere rezerv olarak kullanır ve gençliğine onu tahsis eder. Birebir benzerini de inşallah biz ülkemizde yapacağız. Konut bayanlarımızın emekliliğine, priminin üçte birini ödeyerek takviye vereceğiz. Böylelikle isteyen her konut hanımımız epeyce kolay kurallarda emekli olarak kendi gelirine sahip olma imkanına kavuşacak. Gençlerimizin eğitiminden istihdamına, iş kurmasından evlenmesine, hayata başlarken attığı her adımda yanında olacağız. Üniversiteye yeni başlayan gençlerimize bir kere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar alma hakkı tanıyacağız. Meslek öğrenerek çabucak hayata atılmak isteyen gençlerimizin eğitimine ve işe başlamasına öncülük edeceğiz. Her haneden en az bir kişinin işe girmesini temin ederek gençlerimizin istihdamını kolaylaştıracağız. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize hibe ve kredi dayanağı sağlayacağız. Evlenecek gençlerimizin gönül huzuruyla yuvalarını kurabilmeleri için 2 yılı ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz kredi vereceğiz.

HEP ‘HAYIR BİZ FAİZİ DÜŞÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ’ DEDİM: Parayı yönetmek, finansmanı yönetmek bu türlü olur bay bay Kemal. Tefecilerden para alarak değil. Şayet tefecilerden para alma yolunu biz deneseydik 2013’te bu Bebecan var ya Davos’taydık. Davos’ta o zamanki IMF lideriyle görüşme yapıyoruz. IMF liderine dedim ki, ‘Sen bizden alacağını, taksitlerini alıyor musun?’ ‘Alıyorum’ dedi. Sene 2013. ‘Bak dedim, Türkiye’yi sen yönetemezsin. Türkiye’yi ben yönetirim. Bu ülkenin başbakanı benim. Sen de taksitlerini alırsın’ ve o vakit da Merkez Bankamızın döviz rezervi kıymetli kardeşlerim, 27,5 milyar dolar. Hamdolsun artık 122 milyar dolara çıktı. Bu ne demektir? 2013. IMF Türkiye’ye bir daha gelmedi. Kapıyı kapattık. Pekala bu CHP’nin sözcüsü, ÂLÂ Parti’nin tıpkı biçimde bir tane Merkez Bankası’ndan gelme adamı var. Bunların ikisi ne dediler? İlla IMF’den hükümet borçlanma yapmalı. Nerede yaptılar görüşmeleri? Otellerin bâtın kapaklı art kapılarında yaptılar. Pekala biz bunları dinledik mi? O günden bugüne biz IMF’den bir kuruş aldık mı? Onlar bize faizi arttırmayı daima telkin ettiler. Ben ise daima ‘Hayır biz faizi düşürmeye devam edeceğiz’ dedim.

ENFLASYONLA UĞRAŞ AÇIKLAMASI: Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli sayılara düşürecek adımları kararlılıkla atmayı sürdürüyoruz. Birtakım eserlerde kasvetler yaşadık. Fahiş artışlar da oldu lakin biz bunlara karşı da gereken önlemleri alıyoruz, alacağız. Şunu çok açık, net söylüyorum: 14 Mayıs’tan sonra bilhassa besinde, bu çeşitli besinler olabilir, her türlü yanlış yola gidenlere yapacağımız yasal düzenlemelerle onlara da gereken dersi vereceğiz. Geçmişte bunu yaptık. Geçmişte yaptığımıza nazaran bugün de yaparız, yarın da yapacağız. Lakin başkalarından farklı olarak biz bunları birbirinden farklı görmüyoruz. Her kim ben bunları yapmadan ‘Size ekmek vereceğim, para vereceğim.’ diyorsa emin olun bunlar palavra söylüyorlar. İşte bunlardan bir tanesi bay bay Kemal’dir. Hayatı palavra. Ülkemizi endüstrisiyle, teknolojisiyle, tarımıyla, gücüyle büyütmeden, milletimizin sofrasına koyduğu ekmeği büyütemeyiz. Savunma sanayi başta olmak üzere her alanda yüksek teknolojiye dayalı tasarım ve üretim çalışmalarına bu derece kıymet vermemizin sebebi, ekmeğimizi büyütebilmemizin yolunun oradan geçmesidir. 21 yıl boyunca biz bunun için çalıştık, çabaladık, çaba ettik, pürüz aştık, eser ve hizmet siyaseti yaptık.

BİZİM DİNİMİZİN TEK İSMİ VAR, O DA İSLAM’DIR: Bizim Sünnilik, Alevilik, Şiilik diye bir dinimiz yok, bizim dinimizin tek ismi var, o da İslam’dır, dini kimliğimizin tek bir ismi var o da Müslümanlıktır. (Kılıçdaroğlu) Bu zata kimse inancını, mezhebini, meşrebini sormadı. Bu zatı kimse bu kimlikleri üzerinden rastgele bir ithama da maruz bırakmadı. Niye yaşın 74’e geldikten sonra, birden teğe mezhebi kimliğinle kamuoyunun huzuruna çıkma muhtaçlığı duydun?(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir