‘Dünyanın en saçma binası’ artık yok!

Kahramanmaraş’ta 40 dönümlük alanda yapılması planlanan kent meydanı projesi çerçevesinde ‘dünyanın en saçma binası’nın yıkımı tamamlandı. Ocak ayında yıkımına başlanılan binanın hafriyatı da büsbütün kaldırılırken binadan geriye büyük bir boş alan kaldı.

KİMİNE NAZARAN SARI BİNA KİMİNE NAZARAN 18 KATLI BİNA…

Kahramanmaraş’ta 1994 yılında yapılan Vilayet Özel Yönetim Binası, gerek mimarisi gerekse renkleriyle ortadan geçen vakitle kentin simgesi haline geldi. Kentte kimine nazaran sarı bina, kimine nazaran 18 katlı bina, internet arma motoru Google’a nazaran ise, ‘Dünyanın En Saçma Binası’ olarak tanımlanan Vilayet Özel Yönetim Binası için 2019 yılında yıkım kararı alındı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkım ihalesi yapıldı. Ocak ayında başlanan binanın yıkımı tamamlandı. Alan için Büyükşehir Belediyesi tarafından kent meydan projesi hazırlandı. Proje çerçevesinde, ortalarında valilik ile Özel Yönetim İş Merkezi binasının da dahil olduğu 25 yapı ve 300 bağımsız ünitenin yer aldığı kent meydan ve otopark projesinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

YENİDEN TRAFİĞE AÇILDI

Dünyanın en saçma binasının yıkılması ve hafriyatını da kaldırılması sonucu binanın bulunduğu yer geniş bir alana dönüştü. Binadan geriye kalan hafriyatlar da kaldırılırken, çalışma boyunca tek şeritten akan Trabzon Caddesi yine çift şerit olarak trafiğe açıldı.

Gerçekleşen yıkım ve yapılan çalışmalar sonunda Büyükşehir Belediyesinin kasasına 6 milyon lira civarında kaynak sağlandığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir