Bursa Yenişehir Süt Birliği’ne güven oyu

Gürhan ADANA / BURSA (İGFA) – Bursa Yenişehir Süt Üreticileri Birliği’nin Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’ndeki genel konseyinde yapılan seçim yarışında iki aday yarıştı. Seçim yarışında ipi Birlik Başkanı Nazif Tuna’nın listesi göğüsledi.

Tuna’ya 158, Oktay Sinan’a 142 oy çıktı. Süt Üreticileri Birliği başkanlığına tekrar seçilen Tuna’nın idaresi şu isimlerden oluştu: Nazif Tuna (Karaköy), Türker Tekin (Çardak), Cengiz Şen (Karasıl), Basri Hakikat (Hayriye), Mustafa Kızıl (Yolören), Serhat Çoban (Kozdere), İbrahim Uysun (Çamönü), Tolga Coşkun (Selimiye)

Yenişehir Belediyesi Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’ndeki genel konsey sonrası açıklama yapan Tuna, son periyoda ilişkin çalışmalarından örnekler verdi.

Üreticilerin haklarını savunmak için uğraş gösterdiklerini söz eden Tuna, 2023 yılının son devrinin süt desteklemelerinin askıya çıkarıldığı ve üreticilerin bu listeleri Birliğe gelerek denetim etmelerini istedi. Tuna, öte yandan süt firmalarıyla kontrat imzalandığını kaydetti.

Üreticiyle birlik ortasındaki mukavele imzalanmasının akabinde Birliğin süt firmalarıyla mukavele imzaladığını anlatan Tuna, “Amacımız üreticilerimizin süt takviyesini en yüksek düzeyde almasını sağlamak. 2024 yılını kapsayan kontratların imzaları tamamlandı” dedi.

Bu yıl içinde ekimi yapılacak olan yem bitkisi tohumlarının temin edilerek Birliğe getirildiğini ve piyasadan daha uygun şartlarda satışına başlandığını belirten Tuna, “Fiğ, korunga, buğday, arpa, yulaf, tritikale, sorgun, Sudan otu, şekerpancarı, yem bezelyesi, silajlık mısır tohumu üzere yem bitkisi tohumlarının satışına başladık” diye konuştu.

En yüksek maliyetler ortasında yer alan sanayi yemlerini piyasa şartlarının altında üreticiye satmak için Türk Şeker’le protokol imzaladıklarını lisana getiren Tuna, Birlik olarak Türk Şeker’in Yenişehir Bölge Bayiliğini aldıklarını tabir etti. Bölge bayiliğini alarak üreticiyi piyasaya nazaran daha uygun, kaliteli ve piyasa şartlarına nazaran daha ucuz olan bu yemle buluşturduklarına işaret eden Tuna, “Üreticimizin alın teri olan süt bedellerinin gününde ödenmesine ön ayak olarak onların mağdur olmamasını sağladık. Süt Birliği devrede olduğu için şu ana kadar ödemelerde rastgele bir gecikme, kasvet yaşanmadı. Bu mevzuyu da titizlikle takip ediyoruz. Süt soğutma tanklarının kullanılması sayesinde tüm ulusal firmalar Yenişehir bölgesinden alım yapıyor. Bu mevzuda köylerde süt soğutma tankları, jeneratör üzere gereç ve makineler Birliğimiz tarafından karşılanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir