Almanya’da ırkçılar Türkleri hedef alıyor: “Bu havuçlar Türk eşeği Selen için”

Türkiye’deki seçim sonuçlarının akabinde AKP yandaşlarının, Galatasaray’ın şampiyonluğunun akabinde ise sarı kırmızılıların Almanya’nın ünlü meydanlarında kutlama yapması akıllara yine Almanya’da son devirde yaşanan yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve ayrımcılığın yükselişini getirdi.

Almanya’nın Münih kentinde yaşayan bir Polonyalı gölün kenarındaki bir köprüye “Möhren für Türkischen Esel Namen’s Selen. Guten Appettit” (Bu havuçlar Türk eşeği Selen için- Afiyet olsun) notunu yazarak altına bir paket havuç bıraktı. Bunu da toplumsal medya hesabından paylaştı.

Almancadaki Esel (Eşek) sözcüğündeki harflerin yerini değiştirerek Selen ismine gönderme yaparak Türklere hakaret eden Polonyalı hakkında Selen ismindeki gurbetçi bir vatandaşımız dava açtı. Olayın mahkemeye taşınacağını duyan Polonyalı, yapılan orta buluculuk ile toplumsal medyada yaptığı paylaşımı kabul etti ve özür dileyerek para ödemeyi talep etti. Lakin gurbetçi vatandaşımız bu isteği kabul etmedi ve Türklere bu hakareti yapan kişinin savcılık tarafından cezalandırılmasını istedi. Açılan davada mahkeme paylaşımı yapan Polonyalıya kamu faydası olmadığı münasebeti ile rastgele bir ceza vermedi.

Almanya’da çoklukla Müslümanları ve Türkleri gaye alan ırkçılık ve yabancı düşmanlığının bir yenisi geçtiğimiz günlerde Dortmund kentinde bulunan Galeria Alışveriş Merkezi’nin otoparkının duvarında yer aldı. Irkçılar tarafından duvarlara Türklere ve Müslümanlara hakaretler yazılırken, Nazi işaretleri çizildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir