Aileler okul yemeklerinden yakınırken CHP ve İYİ Parti konuya ilişkin harekete geçti

Okulların birinci haftası geride kalırken velilerin birden fazla öğrencilere verilen yemeklerin kalitesinden ve yüksek fiyatlarından yakınmaya başladı. Bunun üzerine CHP ve İYİ Parti de sorunun tahlili için harekete geçti.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, öğrencilerin beslenme meselesine ait TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sundu. Teklifle, resmi tüm örgün eğitim kurumlarındaki öğrencilere ve eğitim çalışanlarına fiyatsız öğlen yemeği ve içme suyu verilmesi önerildi. Teklifte “Okullarda suya ayıracak harçlığı olmayan çocuklar sıhhatsiz şartlarda tuvaletlerden su içmek zorunda kalmaktadır. Bu çerçevede, verdiğim kanun teklifiyle toplumsal devlet unsurunun bir gereği olarak öğrencilerin temel ihtiyacı olan beslenme ve su muhtaçlıklarının devlet tarafından fiyatsız olarak karşılanması ve aile bütçelerindeki yükün azaltılması gerekmektedir” denildi.

“RÜZGÂRGÜLÜ” DOYURACAK

İYİ Parti ise “derin yoksullukla mücadele” kapsamında Rüzgârgülü Projesi hazırladı. Proje farklı eğitim düzeylerinde devlet okullarına kayıtlı 15.1 milyon çocuğa sunulacak. Tüm devlet okullarında fiyatsız kahvaltı yahut öğlen yemeği sunulmasının maliyetinin hesaplandığı projenin ayrıntısında, “2020 bütçesinde toplumsal yardımlara ayrılan para 70 milyar TL olarak gözüküyor. 15 milyon çocuğun sınıfa aç girmemesini sağlayacak, sıhhatini düzeltecek, yoksulluğunu azaltacak olan projenin ise yıllık masrafı bu ölçünün yalnızca üçte biri kadar. 15 milyon çocuğa, yıl boyunca fiyatsız öğlen yemeği vermenin maliyeti: 17.4 milyar TL, 15 milyon çocuğa, yıl boyunca fiyatsız öğlen yemeği ve kahvaltı maliyeti 26.2 milyar TL” denildi.

Projenin öbür ayrıntıları ise şöyle:

1- Türkiye’de okulöncesi eğitim ve bakım hizmetleri dalına yapılan harcamaların OECD ortalamasına çıkması durumunda yaklaşık 720 bin yeni iş yaratılacak. Bu işlerin yüzde 73’ünde bayanların istihdam edilmesiyle yoksulluğun yüzde 1.5 oranında, bayan işsizliğinin ise üçte bir oranında azalması mümkün olacak.

2- Projenin uygulanmasıyla birlikte hanelere çocuk başına yıllık 1000 TL nakit yardıma muadil bir dayanak verilecek.

3- Okullarda verilecek olan fiyatsız yemeklerin hammaddeleri lokal kooperatiflerden ve lokal üreticilerden satın alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir